Dış ticaret rakamları yayınlandı, TİM’den ’rekor kırdık’ açıklaması.....

Ticaret Bakanlığı Nisan ayına ilişkin öncü dış ticaret verilerini açıkladı. Nisan ayı dış ticaret açığı 3,1 milyar dolar oldu

<Dış ticaret rakamları yayınlandı, TİM’den ’rekor kırdık’ açıklaması.....

Ticaret Bakanlığı Nisan ayına ilişkin öncü dış ticaret verilerini açıkladı. Verilere göre Nisan'da ihracat yıllık yüzde 109 artışla 18,8 milyar dolar olarak kaydedildi. Nisan ayı dış ticaret açığı, 2020 Nisan ayına göre yüzde 31,9 azalarak 4,6 milyar dolardan 3,1 milyar dolara geriledi

Nisan ayına ilişkin öncü dış ticaret verileri, dış ticaret açığındaki azalmanın sürdüğüne işaret etti.
Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre Nisan ayında dış ticaret açığı yüzde 31,9 azalarak 3,1 milyar dolar oldu.
Verilere göre Nisan'da ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 109 artışla 18,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. İthalat ise yıllık olarak yüzde 61,4 artarak 21,9 milyar dolar olarak kaydedildi.
İhracatın ithalatı karşılama oranı, Nisan'da 19,5 puan artışla yüzde 85,7'ye yükselirken, enerji ithalatı hariç yüzde 97,7 oldu. Altın hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 85,6 seviyesinde gerçekleşti.
Bakanlığın verilerine göre Nisan ayında en çok ihraç edilen ürün grubu 2,1 milyar dolarla motorlu kara taşıtları oldu. Motorlu kara taşıtlarını 1,9 milyar dolarla kazanlar ve makineler, 1,3 milyar dolarla demir ve çelik ihracatı takip etti.
Nisan ayında 3,3 milyar dolarla en çok ithal edilen mineral yakıtlar, mineral yağlar grubunu, 2,5'ar milyar dolarla, kazanlar, makineler ve demir-çelik izledi.

TİM Başkanı'ndan açıklama

TİM Başkanı İsmail Gülle: "Nisan ayı, Mart 2021'den sonra Cumhuriyet tarihinde en yüksek ihracat gerçekleştirdiğimiz ikinci ay oldu. En çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 ilimiz 7 milyar 239 milyon dolarla İstanbul, 1 milyar 360 milyon dolarla Bursa, 1 milyar 321 milyon dolarla Kocaeli oldu.