Katar’dan dikkat çeken Suriye hamlesi.....

Katar'ın başkenti Doha'da gerçekleşen Türkiye-Rusya-Katar Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda Suriye'de 10 yılı geride bırakan iç savaş ele alındı. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, üç ülkenin Suriye'deki 'ayrılıkçılık girişimlerine karşı mücadele etme' konusunda anlaştıklarını söyledi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise Esad'ın siyasi çözüme yanaşmadığını savundu

<Katar’dan dikkat çeken Suriye hamlesi.....

YENİ MESAJ / DETAY HABER

Libya ihtilafında Türkiye'nin yanında yer alan Katar, Suriye'deki krize de el attı. Katar'ın başkenti Doha'da gerçekleşen Türkiye-Rusya-Katar Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda Suriye'de 10 yılı geride bırakan iç savaş ele alındı. Toplantıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Bin Abdurrahman Al Sani ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov katıldı. Toplantının ardından yapılan ortak açıklamada da ülkelerin "Suriye'de ayrılıkçı gündemlere karşı durma yönündeki kararlılıklarını" vurguladıkları belirtildi. Basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, üç ülkenin Suriye'deki 'ayrılıkçılık girişimlerine karşı mücadele etme' konusunda anlaştıklarını söyledi. Lavrov, ileride de görüşmeler yapacaklarını dile getirerek, "Ortak üçlü kontaklarımız, (Türkiye, Rusya ve İran'ın yer aldığı) Astana Formatına yararlı bir ek olacak" ifadesini kullandı.

Verimli bir toplantı oldu

Çavuşoğlu da basın toplantısında yaptığı değerlendirmede, amaçlarının Suriye'de kalıcı siyasi çözüm çabalarına nasıl katkıda bulunabileceğinin ele alınması olduğunu kaydederek, son derece verimli toplantılar yaptıklarını dile getirdi. Çavuşoğlu, şunları söyledi: "Suriye'de maalesef ihtilaf 10 yıldır devam ediyor. Bu ihtilafın temel nedeni, Suriye halkının meşru isteklerinin göz ardı edilmesidir. Tek yolun, BMGK 2254 sayılı kararı temelinde siyasi süreç olduğunun farkındayız. 6.5 milyondan fazla insan Suriye dışında yaşıyor. Bunların 3.6 milyonu Türkiye'de bulunuyor. BM verilerine göre, 13.4 milyon Suriyeli yardıma muhtaç. Aynı şekilde yaklaşık 6 milyon Suriyelinin barınak ihtiyacı var. Bugün 2.4 milyon Suriyeli çocuk halen okula gidemiyor. Bu tablo karşısında bizlerin özellikle insani yardım konusunda daha yetkin olmamız gerekiyor."

Esad siyasi çözüme yanaşmıyor

Çavuşoğlu, tüm çabalara rağmen Esad yönetiminin siyasi sürece yanaşmadığına işaret ederek, "Uluslararası meşruiyet kazandıkça da bundan daha da uzaklaşacak ama bu Suriye'ye huzur, barış ve siyasi çözüm getirmeyecek. Bizim derdimiz, kalıcı bir siyasi çözümdür" diye konuştu. Toplantının sonunda 3'lü formattaki toplantıları düzenli şekilde devam ettirme kararı aldıklarını bildiren Çavuşoğlu, bir sonraki Dışişleri Bakanları Toplantısı'nı Türkiye'de gerçekleştirme konusunda mutabık kaldıklarını kaydetti. Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Al Sani de, Suriye'de askeri varlıklarının olmasına gerek duymadıklarını belirtti.